Charlie i fabryka czekolady

“Charlie i fabryka czekolady” lepiej znana jest przez Polaków z filmowej adaptacji z Johnym Deppem ale to właśnie Roald Dahl stoi za stworzeniem tego barwnego świata. Książka po raz pierwszy jest dostępna dla czytelników w spójnym przekładzie Michała Rusinka.

Złoty bilet do świata magi

Książka opowiada o historii Charliego, zwykłego chłopca, który w tabliczce czekolady odnajduje złoty bilet do fabryki Williego Wonki. Jest to miejsce gdzie powstaje czekolada, ale nikt oprócz pracowników nie może tam zajrzeć. Zmienia się to dzięki specjalnej promocji, wszyscy którzy znaleźli jeden z pięciu złotych biletów wygrywają wycieczkę prosto do środka fabryki.  Co czeka tam na śmiałków? Spływ czekoladowym wodospadem, super zdrowa witaminolada i pracowici Umpa-Lumpasi.

Charliemu będą towarzyszyć pozostali wygrani Mike Teavee, chłopak który uwielbia telewizję, Violet Beauregarde, maniaczka gumy do żucia Veruca Salt, nieco rozpieszczona dziewczyna,  oraz  Augustus Gloop, który uwielbia jeść. Nietrudno zauważyć, że autor próbuje pokazać w ten sposób jakie problemy trapią dzieci we współczesnym świecie. Przeciwstawia im postać Cherliego, zwykłego skromnego chłopca z niezbyt zamożnej rodziny.

Opowieść dla dzieci i dorosłych

Dla dzieci książka “Charlie i fabryka czekolady” to podróż do innego świata. Pełnego czekolady i wiary w to, że nic na świecie nie jest niemożliwe. Uczy, że szczęście może się przytrafić każdemu, a na pewno, że każdy nie ważne skąd pochodzi, zasługuje na nie. Opowieść w którą zanurzą się najmłodsi pokaże jak cenne w życiu są wartości takie jak skromność i szlachetność.

Dla dorosłych będzie to cenna odskocznia od świata skupionego na podążaniu za pieniędzmi. Przypomną jak ważna w życiu jest miłość i wsparcie rodziny, która potrafi przetrwać wszystkie burze i niesnaski. Wreszcie za radą Willego Wonki warto czasem znaleźć w sobie wewnętrzne dziecko i uwierzyć, że ograniczenia tak na prawdę nie istnieją i sami nakładamy je na siebie każdego dnia. Baźmy więc jak dzieci, któe codziennie odkrywają morze możliwości.

Charlie i fabryka czekolady (tania książka i szybka wysyłka!)” to książka z pięknym przesłaniem. Nic więc dziwnego, że jest rekomendowana jako lektura szkolna od klasy IV.