Charlie i fabryka czekolady, czyli historia dla małych i dużych łasuchów!

Charlie i fabryka czekolady

Książka ”Charlie i fabryka czekolady” to niesamowita, fantastyczna opowieść dla dzieci i młodzieży wydana w 1964 roku w Wielkiej Brytanii.

W cudowny sposób opisuje perypetie garstki dzieci, które odnajdują złote bilety w tabliczkach czekolady i mogą zwiedzić prawdziwą fabrykę czekolady, która należy do samotnego Williego, który ma bardzo burzliwą historię.

Głównym bohaterem jest Charlie Bucket, chłopiec, który należy do bardzo biednej rodziny i mieszka w niewielkim domku. Marzy o tym by zjeść czekoladę, ale względy finansowe rodziny nie pozwalają na takie luksusy. Tylko raz w roku młody Charlie dostaje czekoladę od swojej rodziny. Nie jest to dla niego łatwe szczególnie, że jego dom stoi tuż obok największej Fabryki czekolady Williego Wonki.

Pewnego dnia Willy chce zaprosić pięcioro dzieci do swojej fabryki, aby mogły poznać sekrety tworzenia tego słodkiego deseru. Umieszcza pięć złotych biletów do losowych czekolad. Ta jedna czekolada, którą Charlie może zjeść posiada w środku złoty bilet, dzięki któremu jego marzenie o czekoladzie spełnia się.  Jednak chłopiec nie wie, że w fabryce dzieje się magia.

Dzieci trafiają do krainy płynącej czekoladą

Willy ma niecny plan, szuka dziecka o czystym sercu, które będzie mogło poprowadzić biznes razem z nim. Jednak dzieci okazują się posiadać okropne cechy. Fabryka okazuje się nie być rajem dla łasuchów. Choć wokół są wodospady z czekolady oraz mnóstwo eksperymentalnych słodyczy, dzieci nie są do końca bezpieczne w tej dziwnej krainie. Okazuje się, że w fabryce nie pracują prawdziwi ludzie. Zamiast nich słodkie czekoladki produkują śmieszne stwory nazwane Umpa- Lumpami. Co przydarzy się bohaterom po wejściu do fabryki? Czy uda im się zobaczyć, jak jest produkowana czekolada? Jak zmieni się życie Charliego oraz Williego?

Autor książki, Dahl Roald jest autorem doskonałych książek dla dzieci z głębokim przesłaniem takich jak „Matylda” oraz „Nigdy nie dorastaj”. Jego książki  z łatwością trafiają do kanonu lektur szkolnych.