10 wskazówek dla przyszłych ojców

Wierz mi, te 10 prostych rad może niekiedy ocalić ci życie. Zwłaszcza, kiedy dzielisz je tymczasowo z ciężarną kobietą.

Pomysł na napisanie tego tekstu wpadł mi o głowy po kilku rozmowach z moimi ciężarnymi koleżankami. Większość z nich oczekuje swojego pierwszego dziecka i jest nieco zagubiona we wszystkim co się dzieje. Jest jednak ktoś, kto jest jeszcze bardziej zagubiony… przyszły ojciec! Dopiero po kilku jękach, jak to „on nic nie rozumie” przypomniałam sobie jak to było u nas przy pierwszej ciąży i nie było kolorowo. Mój mąż miał miliony pytań, wątpliwości i zachowań, które doprowadzały mnie do szału.

Teraz, przy trzeciej ciąży obydwoje podchodzimy do wszystkiego na luzie… no, prawie, bo im bliżej terminu, tym bardziej M. się stresuje, ale i tak jest o niebo lepiej niż za pierwszym razem. I jestem pewna, że gdyby wtedy wiedział to wszystko, uniknęlibyśmy wielu nieporozumień i nerwów. Zestresowana ciężarna, której towarzyszy jeszcze bardziej zestresowany i zagubiony mężczyzna to nie jest dobre połączenie. Dlatego przedstawiam listę rzeczy, o których każdy przyszły tata powinien wiedzieć już na początku ciąży:

 

1. Nie komentuj jej wyglądu. Nigdy! No, chyba, że chcesz powiedzieć jak seksownie wygląda. Wszelkie porównania o zwierząt, czy twierdzenia „jak na ciężarną wyglądasz świetnie” działają jak płachta na byka.

2. Komentarze na temat ilości pochłanianego jedzenia też są zakazane. Dla dwojga, za dwoje czy za troje… co za różnica? Przecież jest głodna.

3. Tak, zachcianki istnieją. I słuchaj dokładnie, kiedy cię o nie prosi przed wyjściem do sklepu. A lody Marsy to nie to samo co Magnum!

4. Musisz się interesować przebiegiem ciąży. Jeśli zapomnisz, który to tydzień, to mniej więcej tak jak byś zapomniał o rocznicy ślubu.

5. Naprawdę potrzebne jest i łóżeczko i kołyska i przewijak i kilkadziesiąt par śpioszków. I tak, trzeba to wszystko skręcić i poukładać już w połowie ciąży.

6. W ciąży jest nam ciągle zimno… albo gorąco i konieczne jest regulowanie temperatury w mieszkaniu. Przygotuj się na hartowanie swojego ciała zmiennymi temperaturami podczas snu.

7. Wahania nastroju, płacz, śmiech, złość… a wszystko to w ciągu 15 minut. Nie próbuj z tym nic robić, bo i tak się nie uda. Zwyczajnie pogódź się z tym.

8. Przy pierwszej ciąży na serio nie mamy bladego pojęcia kiedy wszystko się zacznie. A każdy fałszywy alarm traktujemy bardzo poważnie. Naśmiewanie się z tego, że „ile razy będziesz rodzić” nie jest najlepszym pomysłem.

9. Skoro już jesteśmy przy głupich żartach… to nabijanie się z tego co nam się niby ma rozciągnąć i już nie wrócić do normy, albo sugerowanie, żeby lekarz założył tam dodatkowy szew jest zabawne, kiedy mówisz to kolegom przy piwie. Na pewno nie będzie śmieszyło nikogo innego. Lekarza również.

10. I najważniejsze! Nic nie zrobisz dziecku podczas seksu. Wierz mi, że aż tak cię natura nie obdarzyła. Więc przestań o to ciągle pytać.

 

Tych wskazówek dla ojców jest dużo więcej, ale znając te podstawowe z pewnością łatwiej będzie ci przetrwać pierwszą ciążę. Nie musisz dziękować, zwyczajnie wydrukuj je sobie i powieś na lodówce.

 


Uważasz, że te rady mogą się przydać jakiemuś oczekującemu ojcu? Kliknij na znaczek FB po lewej i udostępnij ten tekst!

 • Chyba powinnam tego posta pokazać mojemu narzeczonemu w przyszłości. Nie jestem co prawda w ciąży, ale to co napisałaś o zachciankach tyczy się nie tylko tego okresu. Mam zachciankę, więc mój facet musi pamiętać, żeby kupić dokładnie tą samą rzecz, o którą proszę. I nie ma zmiłuj :P. A zdjęcie świetne ;).

  • Aga

   mój mąż twierdzi, że PMS to taka mini ciąża, więc przyda się! 😀

 • Pokaże twój wpis w niedziele szwagrowi, który na pewno w niedługiej przyszłości zostanie ojcem. Młodemu tacie takie wskazówki bardzo się przydadzą.

 • przekażę kolegom 🙂

 • Dee

  Bardzo konkretne rady 😀 rozwaliło mnie – Jak na ciężarną wyglądasz świetnie 😀 Jak ktoś tak serio mówi to rzeczywiście warto się podszkolić z prawienia komplementów 😉

  • Aga

   koleżance zdarzyło się też „o! w końcu masz piękne włosy” o_O

   • Dee

    Nie, błagam 😀 haha na to powinien być jakiś paragraf 😛

    • Aga

     Zdecydowanie 😀

 • Nie wierze w punkty 8 i 9. Jaki myślący facet by coś takiego powiedział przyszłej matce swojego dziecka? Czy ja przewrażliwiona jakaś jestem?

  • Aga

   Punkt 9 rzeczywiście tylko zasłyszany, za to 8… osobiście słyszałam od męża znajomej w ciąży 🙁